Proslava rođendana planeta Zemlje
Autor: Maja Vrancich, 6. 5. 2021.

Učenici i učiteljice u tjednu od 19. travnja do 23. travnja 2021. godine slavili su rođendan planeta zemlje.

Učenici produženog boravka, polaznici skupine mali ekolozi, očistili su okoliš naše škole i pritom zasadili lavandu, ružmarin i ukrasnu travu.

Izradili su prekrasne eko-instalacije od otpadnih materijala kao i poučni plakat kako čuvati naš planet. Pogledali su nekoliko zanimljivih prezentacija o Zemlji te naučili sve o recikliranju i očuvanju prirode, svoje znanje primijenili su u eko-kvizu koji im je priredila učiteljica.

Nakon izvršenih zadataka počastili su se ukusnom tortom, jer ipak se slavio rođendan.

Izložbu zanimljivih radova učenici su postavili na hodnicima škole.

Zahvaljujući raznovrsnim zadatcima koje su nam pripremile učiteljice razredne nastave, učiteljica informatike, učiteljica engleskog jezika, učiteljica slovenskog jezika, vjeroučiteljica i knjižničarka, učenici su još jednom pokazali svoju kreativnost.

Radove možete pogledati u fotogaleriji, a više informacija pročitajte u nastavku!

U učionici produženog boravka drugog i trećeg razreda izradio se spremnik za odlaganje baterija i poučan plakat o planetu Zemlji.

Učenici prvog razreda poslušali su u sklopu obilježavanja Dana planeta Zemlje audiovizualnu priču „Nije smeće sve za vreće“ , spisateljice Marice Milčec, a  potom su zaigrali kviz prema sadržaju priče. Pogledali su PowerPoint prezentaciju o važnosti očuvanja Zemlje te  zanimljiv i poučan video o očuvanju i ljepotama našeg planeta. Pisali su eko-poruke i likovno se izražavali na temu obilježavanja Dana planeta Zemlje.

Učenicima četvrtog razreda projekt obilježavanja Dana planeta Zemlje jedan je od najdražih obilježavanja važnih datuma u godini.

Četvrtaši su pomno odgledali prezentacije i slušali učiteljičine savjete o potrebi očuvanja zdrave prirode i okoliša radi našeg boljitka. Na satovima likovne kulture i na satu razrednog odjela nacrtali su odsjaj divne i zdrave prirode kao i svog veselog „papirka“ (spremnik za papir) nakon što su zajedno izradili od kartona i kolaža veliki spremnik za odbačene papire, za potrebe učenika i djelatnika škole.

Integrirani tjedan od 19.travnja do 23.travnja 2021.godine - DAN PLANETA ZEMLJE u 3.razredu

Tema mjeseca: Zagrli planet

Integrirani tjedan započeli smo igrom asocijacije:

A: Ni kvadratni, ni trokutasti, ni ravan već je - OKRUGAO

B: Mars, Saturn, Mjesec, Venera - PLANET

C: Naše, hrvatsko, Jadransko, Sredozemno - MORE

D: Europa, Amerika, Australija, Afrika - KONTINENTI

Konačno rješenje: Zemlja ( ponavljamo veliko slovo )

Zadatci po predmetnim područjima:

HRVATSKI JEZIK: Sanja Polak: Eko pik-nik - interpretacija priče

Tema: čuvanje prirodnog okoliša (Razlikuje pozitivne i negativne utjecaje čovjeka na prirodu i okoliš)

Marija Milčec: Nije vreće sve za smeće - audiovizualna priča, kviz, PPT prezentacija o važnosti očuvanja planeta Zemlje (školska knjižničarka Ksenija Sobotinčić Štropin, prof.) - KORELACIJA

Noć knjige - radionica Ljekovite i začinske biljke u zavičaju (Tanja Šupe, prof. i Ksenija Sobotinčić Štropin, prof.)

Silvija Mavrinac, dipl.uč.-odradili smo sve predloženo!

MATEMATIKA: matematičke priče vezane uz Dan planeta Zemlje

23.4. - kviz, natjecanje po grupama - Slavimo rođendan naše planete!

PRIRODA I DRUŠTVO: Pismo koje nam je poslala Priroda - uvodni dio

Ponovili smo nastavne sadržaje vezane za Dan voda.

Energija i okoliš: učenik opisuje različite primjere korištenja, prijenosa i pretvorbe energije na temelju vlastitih iskustava, prepoznaje važnost očuvanja okoliša za opću dobrobit, razmatra utjecaj korištenja različitih izvora energije na okoliš i ljude. (Kako štedimo energiju?)

Obnovljivi izvori energije u zavičaju

LIKOVNA KULTURA: Naš planet Zemlja (kolaž, flomaster)

Leptir-simetrija, tempere, crni tuš (učenik zaključuje o promjenama i odnosima u prirodi te međusobnoj ovisnosti živih bića i prostora na primjerima iz svoga okoliša)

Izradili smo spremnike za odlaganje otpada

Izradili smo cvijet od kinder jaja - plastike i hamer papira

Izradili smo zijevalice - Dan planeta Zemlje

Učenik Viktor Vukalović izradio je zeca koji se zove Bonnie od plastelina i povezao dijelom žicom.

Učenica Nika Turina izradila je robota koji je veliki prijatelj prirode i njezin zaštitnik.

TZK: OPV bez rekvizita (Igra Sličice sličice pretvorite se u leptire, cvijet, mačku i sl.)

GLAZBENA KULTURA: Slušanje- What a wonderful world, Runolist (iz filma Moje pjesme moji snovi)

Pjevanje: Proljeće u šumi

Pjevanje: Lijepa naša Hrvatska

INFORMATIKA: Izrada rođendanskih  čestitki za Dan planeta Zemlja - KORELACIJA (Maja Vrancich, prof.) - KORELACIJA
Link na projekte: https://scratch.mit.edu/studios/29477679/

ENGLESKI I SLOVENSKI JEZIK: Eko poruke koje smo napisali na satu hrvatskoga jezika učenici su uz pomoć profesorica preveli na engleski i slovenski jezik - KORELACIJA

VJERONAUK: Zemlja u Božjim rukama-molitva zahvale - KORELACIJA

SAT RAZREDNIKA – radionica - Hvala ti, Zemljo! ( pisanje eko poruka ) - čitanje teksta 16-godišnje ambasadorice za prava djece i mladih u Europi - Dan planeta Zemlje

EKO PORUKE

ENGLESKI JEZIK

Sadi cvijeće, ne bacaj smeće!
Don’t litter, planting flowers is sweeter.

Za ljepši svijet posadi jedan cvijet!
For a prettier world, plant flowers.

Čuvajmo čisti zrak!
Keep the air clean!

Nije smeće sve za vreće!
Not all rubbish is for the bin.

Čuvajmo pitku vodu!
Preserve drinking water!

Volimo cvijeće, a ne smeće!
Love flowers, not litter.

EKO PORUKE

SLOVENSKI JEZIK

Sadi cvijeće, ne bacaj smeće!
Sadi cvetje, ne brcaj smeti!

Za ljepši svijet posadi jedan cvijet!
Za lepši svet, posadi en cvet!

Čuvajmo čisti zrak!
Varujmo čisti zrak!

Nije smeće sve za vreće!
Niso vse smeti za vreče

Čuvajmo pitku vodu!
Varujmo pitno vodo!

Volimo cvijeće, a ne smeće!
Radi imejmo rože in ne smeti!

Odabir agencija po javnom pozivu 7/2024