Odjel i knjižnica

« Ožujak 2024 »

Hvala obitelji Matetić
Autor: Maja Vižentin, 4. 2. 2016.

U Odjel i Prvu dječju knjižnicu za djecu s oštećenjima vida pri Osnovnoj školi Pećine od početka svog djelovanja do sada pristiglo je mnogo nesebičnih donacija udruga i pojedinaca.

No, malo koja nas je dirnula kao donacija obitelji Matetić iz Zvoneća. Naime, nedavno preminuli pučki pjesnik Franjo Matetić za života je izrazio želju da se nakon njegove smrti novac namijenjen za vijence, cvijeće i svijeće na njegovu pogrebu donira Odjelu i Prvoj dječjoj knjižnici za djecu oštećena vida. Nakon nedavne smrti gospodina Matetića na račun Osnovne škole Pećine počele su pristizati novčane donacije obitelji Matetić te prijatelja, poznanika rodbine obitelji, odnosno svih onih koji su na taj način htjeli poštivati želju pokojnika.

Od novca uplaćenog u svrhu donacije kupljena je oprema za Odjel i Knjižnicu: taktilni orijentir  na zidu u hodniku škole koji vodi do Odjela- gusjenica koja je ujedno motorička igra za svu djecu, pa tako i za djecu oštećena vida; tipkovnica s uvećanim tipkama za slabovidnu djecu i njoj pripadajući tzv. „čuvar tipki“ koji onemogućava stisak nekoliko tipki istodobno; te konstruktivna igra - cigle u prirodnoj veličini napravljene od mekog materijala kojima djeca na različite načine uče o prostoru.

Dana 1. veljače posjetili su nas sin preminulog gospodina i njegova supruga. Sa zanimanjem su razgledali prostorije Odjela i Knjižnice te se upoznali s fondom taktilnih slikovnica i ostalog materijala namijenjenoga slijepim i slabovidnim osobama. Upoznati su i s materijalom koji je kupljen od donacija njih samih, prijatelja, poznanika i rodbine, te su donijeli i novu donaciju- knjige gospodina Franje i njegova sina Milovana koje će naći svoje mjesto u fondu naše knjižnice.

Nadamo se da način na koji smo uložili njihov novac smatraju ispravnim.