Proslava Dana škole
Autor: Maja Vižentin, 5. 11. 2014.

„Neki kažu mala smo škola,
neki nam zavide što smo blizu mora.
Neki bi rado kao i mi često do grada
na predstave i događanja razna.

Mnoge jezike mi govorimo i učimo,
mnogo novoga mi svakodnevno stičemo.

Mi smo prava škola i nek' zavide nam svi,
Pećine nam je ime,
dobrodošli nam svi vi!“

(Nikolina Tomljanović, učiteljica)

Dana 30. listopada  2014. godine  Osnovna škola Pećine proslavila  je Dan škole, 139. rođendan povodom kojeg se održala  školska priredba u kojoj su učestvovali svi učenici škole. Školska je priredba bila tematski  vezana za višejezičnost koja se u našoj školi njeguje od prvog do osmog razreda. Također, na priredbi su bili zastupljeni svi jezici  koje učenici naše škole govore, kao što su slovenski, američki engleski, talijanski, filipinski te čakavsko narječje i Brailleovo pismo.

Učenici su prikazali svoj talent i znanje jezika svojim umjetničkim izrazom i ostvarajima, pjesmom, plesom i recitacijama.

Kako povedaju i kantaju pokazali su nan mići i veli čakavčići.

„ Moja škola“

Moja škola vela bila je mokra cela.

Vode je bilo do kolena,

saku je škujicu našla,

se pred sobun je močila,

a  za par dan najzad presušila.

Va kratko vrime škola se refala,

puno je ruk storilo velo delo,

a moje miće srce, i onda i danas

kuca za nju celo.

(Vid Ivančić, učenik)

„Slovenščina, tako rada te imam!“

Učenci, ki obiskujejo pouk slovenščine, so pokazali svoje znanje iz slovenskega jezika.

Učenici razredne nastave plesom su dočarali kako se mnogo toga može reći govorom tijela.

Priredba je bila edukativnog karaktera, stoga su učenici četvrtoga razreda osim japanske igre (tapšalice) prikazali i reljefno točkasto pismo za slijepe te način pisanja slova i broja.

Prijatelj

Na samome kraju voditeljice programa prikazale su i podučile sve uzvanike priredbe dvama riječima na znakovnome jeziku: „hvala“ i „prijatelj“.

U obraćanju ravnateljice Irene Margan svima prisutnima uslijedila je zahvala dugogodišnjoj nastavnici tjelesne i zdravstvene kulture Radojki Dragičević, povodom njezina odlaska u mirovinu.

Uzvanici, učitelji i bivši učenici škole, koji su se okupili u školskoj dvorani u velikom broju, iskrenim su pljeskom nagradili  svaki nastup te tako potakli učenike na sljedeća prigodna druženja uz pjesmu, recitacije i ples.

Nakon priredbe svi smo se uz druženje počastili posebnom tortom.